214. Gellnerovský seminář – Ondřej Císař & Veronika Frantová

Link pro on-line účast skrze Zoom

[PDF ke stažení]

Abstrakt

Přednáška nabídne reflexi tří deliberativních občansko-expertních panelů (Citizen-Expert Panels; CEPs) zaměřených na komunikaci o klimatické změně. Zatímco předchozí studie ukázaly efektivitu participativních metod v politické deliberaci, méně pozornosti bylo věnováno konkrétním procesům, v jejichž mantinelech účastnice*níci různých typů deliberativních mini-fór formují své výstupy. CEPs jsme proto využili jako specifický analytický nástroj, který umožňuje porozumět dynamice skupinových vyjednávání mezi zúčastněnými s odlišným potenciálem k podílu na moci. Sledovali jsme, jakou roli hrají charakteristiky jako pohlaví, věk, odbornost nebo osobnostní nastavení, ale také prostředí, pravidla diskuse apod. Na základě induktivní analýzy považujeme pro dynamiku rozhodovacího procesu v rámci CEPs za zásadní dva faktory: emoční bariéry (či svodidla) určující směr deliberace (ke konsenzu; bez jasného směru/proměnlivé; ke konfliktu) a typ leadershipu (symetrický vs. asymetrický). Identifikujeme šest ideálně-typických vzorců, které prostřednictvím různých kombinací dvou zmíněných faktorů popisují způsob, jakým participující dosahovali společných výstupů v rámci CEPs: konsensus, diskuse, rovnováha sil, vynucený souhlas, disent a dominance. V přednášce jednotlivé typy podrobně popíšeme a budeme diskutovat, nakolik nám jejich reflexe může pomoci dále rozvíjet existující participativní nástroje a teorii deliberativní demokracie.

Bio

Ondřej Císař je sociolog, přednáší na Fakultě sociálních věd UK a pracuje v Sociologickém ústavu AV ČR jako šéfredaktor Sociologického časopisu/Czech Sociological Review. Výzkumně působil na mnoha zahraničních pracovištích, např. University of California, Irvine a Columbia University, New York. Je autorem a spoluautorem několika knih a mnoha studií a kapitol v českých i zahraničních časopisech a knihách. Zabývá se proměnami konfliktů v současných demokraciích.
Veronika Frantová je socioložka, působí jako odborná asistentka na Katedře společenských a humanitních věd Pedagogické fakulty Technické univerzity v Liberci. Výzkumně se pohybuje ve fluidním prostoru mezi kulturní sociologií, kvalitativní metodologií a aktivizačními metodami výuky společenských věd. Zajímá se především o de/konstrukci diskurzivních nerovností a konfliktů v různých polích občanské společnosti.